2019-2020 Yılı En Çok Tercih Edilen Meslekler ve Geleceğin Meslekleri

En Çok Tercih Edilen Meslekler
En Çok Tercih Edilen Meslekler
Paylaşarak Destek Ver !
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bireylerin yetenekleri doğrultusunda çalışmaları gerekir. Bireyin yetenekleri ile örtüşen ve mutlu olabileceğini düşündüğü mesleği seçmesi elzemdir. Günümüzün kültürel aile yapısında, bu işleyiş biraz daha farklı olabiliyor. Genç bireyler meslek seçimleri yaparken, genelde etrafındaki insanların yönlendirmesini izliyor. Bu da olumlu olabildiği gibi olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir. Uzman istatistik araştırmacıları tarafından, günümüzde en çok rağbet gören meslek grupları hakkında araştırmalar yapıldı. Aynı süreç içerisinde ileriki 20 yılda mesleki eğilimler gözlenmeye çalışılıyor. Meslek gruplarını sektör olarak inceleyebiliriz. Sektörlerin rağbet görmesi, o sektörde yer alan çalışma alanlarının da rağbet görmesini sağlar. Önümüzdeki yıllarda rağbet görebilecek sektörleri ve çalışma alanlarını, bu metot ile tahmin edilmesi sağlanır. Öncelikli olarak geçmişteki popüler meslek gruplarının listesine bir göz atalım.

Ziraat Mühendisi: Gerek çalışma alanlarının fazla olmasından, gerekse de birçok üniversitede bölümlerinin sayısının fazla olmasından dolayı oldukça tercih edilen bir meslekti. Günümüzde mesleğe olan rağbetin azalma nedeni ise, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çalışma alanlarının sınırlandırılması oldu.

Makine Mühendisi: Çalışma alanları oldukça fazladır. Mekanik parça üretimi ve bakımı yapılan sektörlerde çalışma olanakları vardır. Fakat günümüzde üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden çok fazla öğrenci mezun oluyor. 2016 yılında TMMOB Makine Mühendisleri odasına olan kayıt sayısı, 488 bin kişiyi aşmıştı. Çok fazla rağbet görmesinden dolayı, yüksek irtibata sahip üniversite öğrencileri tercih edilmeye başlandı.

Öğretmenlik: Hem alan hem de sınıf öğretmenlik bölümleri, çok fazla tercih edilen bölümlerdendi. Günümüzde halen daha tercih edilmeye devam edilen, bölümler arasında yerini korumakta. 2018 yılında toplam öğretmen sayısı 1 milyonu aştı. Yapılan araştırmada 1 milyon öğretmenin olduğunu görmekteyiz. KPSS üzerinden atamaların biraz daha az olması ve alınması gereken KPSS puanının yükselmesi, durumları biraz zor duruma soktu. Devlet okullarında atanması gerçekleşmeyen öğretmenler, özel sektörde mesleklerini icra edebilirler. Sözleşmeli olarak çalışma haklarına sahiptirler.

Sosyoloji: Halk arasında toplum bilimi olarak da bilinir. Farklı kültürleri, kültürler arası ilişkileri ve topluma dair akla gelebilecek her konuyu araştıran ve inceleyen bir bilim dalıdır. Dünya tarihinde geçmişi çok eskidir. Toplum araştırması uzun yıllardır yapılan, bir bilim dalıdır. İş imkânları oldukça geniştir. Bu meslek grubunu ihya eden bireyler sorgulayıcı, araştırmacı ve iyi bir gözlemcidir. Günümüzde iş imkanlarının yüksek olmasından dolayı, halen sık tercih edilen meslek grupları listesine de girmektedir.

En Çok Tercih Edilen Meslekler
En Çok Tercih Edilen Meslekler

Geçmiş, geleceğin habercisidir. Geçmiş yıllardaki, popüler meslek gruplarını inceledik. Bazıları halen günümüzdeki popülerliğini korurken, bazılarına olan ilgi azalmaya başladı. Günümüz çerçevesinde düşünüldüğünde, 20 yıl sonraki popüler olması beklenen meslek grupları nelerdir? Gelecekte popüler olması beklenen meslek gruplarını sakarya iş ilanları firması ile ortaklaşa inceledik.

Yazılım Mühendisliği: Fikir üretimine dayalı ve analitik düşünme yapısına ihtiyaç duyan meslektir. Dünyada sanal sistemlerin bu denli artış göstermesi, teknoloji ile orantılıdır. Özellikle otomotiv, telekomünasyon gibi sektörlerde entegre sistemler zorunludur. Kullanılan bilgisayarlardaki yazılımları, sektöre entegre edebilirler. Ayrıca çalışma biçimi olarak serbest zamanlı da çalışabilen, ender mesleklerdendir. Teknoloji ve sanal sistemlerin büyük bir ilgi odağı olması, gelecekte bu meslek grubunu daha da öne çıkaracaktır.

Odyoloji: Denge bozuklukları ve işitme durumlarını inceleyen, erken teşhis ederek tedavi yapabilen bilim dalıdır. Bahsi geçen bölümden mezun olanlar, Odyolog unvanına sahip olurlar. İşitme ve denge bozuklukları için çalışan tüm firmalarda çalışabilirler. Genelde teşhis edip tedavi etme amaçlı çalışmalarından dolayı, tedavi edilirken üretimi yapılan dinleme cihazları gibi parça üreten firmalarda çalışma olanakları vardır.

Biyomedikal Mühendisliği: Biyoloji ve tıpta karşılaşılan problemlerin çözümünde, analitik düşünme becerisini kullanabileceğiniz meslek grubudur. Avantajı, çalışma şartları diğer mühendisliklere göre daha iyidir. Doktor, hemşire, terapist gibi uzman bireylerle çalışılır. Çalışma prensipleri genelde sağlık ve biyoloji alanında tedavi amaçlı kullanılan mekanik ve elektronik cihazların üretimi, tasarlanması, bakımı ve onarımı gibi konuları içerir. Çalışma alanları oldukça geniştir.

Gelecekte popüler olması beklenen meslek gruplarında, mesleklere göre iş ilanları da değişiklik göstermektedir. Günümüz çerçevesinde genç bireyler, bahsi geçen iş alanlarına yönelebilirler. Hem çalışma şartları hem de modern çağ ile uyumlu olmaları, büyük bir avantaj.


Paylaşarak Destek Ver !
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İlk yorumu siz yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*